Ograniczenie tzw. ulgi abolicyjnej to jedna ze zmian podatkowych wprowadzonych od 1 stycznia 2021 r. Ulga abolicyjna to ważny mechanizm dla wielu Polaków pracujących za granicą. Zapewnia zastosowanie podobnych zasad opodatkowania dochodów z pracy za grancią – niezależnie od tego, w jakim państwie są one uzyskiwane.
Ulga nabrała szczególnego znaczenia w ostatnich latach – po tym jak tzw. Konwencja MLI zaczęła modyfikować zasady unikania podwójnego opodatkowania – korzystniejszą dla pracowników metodę zwolnienia na metodę zaliczenia (kredytu podatkowego).
Dziś rozmawiam o tych kwestiach z Marcinem Grześkowiakiem, doradcą podatkowym, specjalistą od międzynarodowego prawa podatkowego (umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) – w szczególności w kontekście relacji polsko-niemieckich.
UWAGA!
Przypominam o powstaniu prywatnej grupy dyskusyjnej na Facebooku – Forum Profesjonalistów Podatkowych. Jeśli zajmujesz się zawodowo podatkami – serdecznie zapraszam – obiecuję przyjazną atmosferę wymiany wiedzy i doświadczeń, ciekawe tematy i pasjonujące dyskusje.
Marcin Grześkowiak – doradca podatkowy prowadzący obecnie własną kancelarię w Warszawie, specjalizujący się w zagadnieniach międzynarodowego prawa podatkowego i opodatkowania zdarzeń transgranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich.
Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując najpierw jako asystent na katedrze Rachunkowości i Opodatkowania Przedsiębiorstw na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, gdzie między innymi został współautorem polskich i niemieckich książek dotyczących podatków i rachunkowości (m.in. „Polsko-niemiecki leksykon terminologii fachowej doradztwa podatkowego” czy „Das polnische Bilanz – und Steuerrecht”), a potem pracując dla niemieckiej spółdzielni doradców podatkowych z siedzibą w Norymberdze oraz dla międzynarodowej spółki doradztwa podatkowego w biurze w Warszawie.
Członek International Fiscal Association.
adres e-mail: biuro@grzeskowiak.info
Dziś w Podcaście usłyszysz m.in. o tym:
- jakie są zasady opodatkowania wynagrodzenia za pracę wykonywaną przez polskiego rezydenta za granicą?
- jakie praktyczne skutki mają dla polskiego pracownika różnice w przyjętej metodzie unikania podwójnego opodatkowania?
- co zmienia tzw. Konwencja MLI?
- na czym polega ulga abolicyjna i co daje – w tym kontekście – polskiemu pracownikowi?
- co w praktyce zmieniło ograniczenie od 1 stycznia 2021 r. ulgi abolicyjnej? Kogo ta zmiana najbardziej dotknie?
- jak zmieni się wysokość opodatkowania dochodów Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Holandii czy Norwegii?
- czego dotyczy wyjątek w ograniczeniu ulgi i kto może z niego skorzystać?
- czy ograniczenie ulgi będzie „impulsem do powrotu Polaków do kraju” czy wręcz przeciwnie – zachęci do pozbycia się polskiej rezydencji?
NOTATKI
- wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania na stronach Ministerstwa Finansów (z tzw. tekstami syntetycznymi)