Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że prowadzenie firmy, która wiąże się z nabywaniem towarów bądź sprzedażą za granicę w ramach UE, to duże wyzwanie.
Widzimy i słyszymy o niezliczonych przypadkach podatników „wplątanych” w tzw. karuzele podatkowe. W typowym scenariuszu rzetelny podatnik nabywa towar, od którego odlicza VAT, a organ podatkowy kwestionuje to odliczenie ze względu na nieprawidłowości na poprzednich etapach obrotu. Sprawy te obserwujemy na etapie kwestionowania rozliczeń przez US.
W ostatnich latach Polska podjęła szereg działań mających na celu walkę z mafiami VATowskimi. Pytanie – na ile skutecznie, a także do jakiego stopnia „ucywilizowało się” orzecznictwo sądowe, które było „tradycyjnie” bardzo niekorzystne dla podatników wplątanych w karuzele VAT.
Dziś rozmawiam z Jerzym Martinim, partnerem w Martini i Wspólnicy, najskuteczniejszym polskim doradcą podatkowym w sprawach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Jerzy w rankingu Rzeczpospolitej był dziewięciokrotnie wskazywany jako najlepszy specjalista od VAT w Polsce; jest cenionym autorem licznych publikacji dotyczących VAT.
W tym odcinku podcastu dowiesz się m.in.:
- czy prowadzenie biznesu w Polsce to nadal sport ekstremalny;
- czy Polska skutecznie zniechęca oszustów VATowskich do działalności w naszym kraju;
- jak nie dać wplątać się w karuzelę VAT;
- jakie okoliczności brać pod uwagę przy ocenie, czy mam prawo do odliczenia podatku;
- dlaczego można być niestarannym przedsiębiorcą, ale nadal pozostawać w dobrej wierze i mieć prawo do odliczenia?
- wyrok TSUE z 22 października 2015 r. w sprawie C-277/14 STEHCEMP;
- wyrok TSUE z 20 czerwca 2018 r. w sprawie C-473/18 Enteco Baltic;
- wyrok TSUE z 21 czerwca 2012 r. w sprawie Mahagében kft i Péter Dávid, C-80/11 i C-142/11;
- wyrok TSUE z 6 września 2012 r. w sprawie C-273/11 Mecsek-Gabona